‎"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ‎bölgesel anlaşmazlıklardan sorumlu özel temsilcisi Carey Cavanaugh ve beraberindeki heyetle ‎yaptığı görüşmeden" (9 Mayıs 2000 yılı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı)‎


AGİT İstanbul Zirve Toplantısı öncesinde örgütün Minsk Grubu'nun Dağlık Karabağ anlaşmazlığının çözümüne yönelik çalışmaları etkinlik kazandı. Zirve öncesinde Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları Haydar Aliyev ve Robert Koçaryan Nisan 1999'de önce Washington'da bir araya geldiler. Aynı yıl Temmuz-Ağustos aylarında Cenevre'de yapılan görüşmelerin ardından iki devlet başkanı ilk defa olarak Azerbaycan-Ermenistan sınırında - Nahçıvan'da ikili görüşmeler yaptılar.

1999-2001 yılları arasında AGİT Minsk Grubu'nun ABD'li eşbaşkanı olarak görev yapan Carey Cavanaugh Eylül 1999'da bölgeye yaptığı ilk ziyaretinde Cenevre görüşmelerini tarafların barış konusundaki yükümlülüklerinin göstergesi olarak değerlendirmiştir. Onun 9 Mayıs 2000'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile görüşmesinde ise Dağlık Karabağ barış sürecyle ilgili son durum ve ABD Başkanı Bill Clinton'un Haziran ayında Rusya'ya yapması öngörülen ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmelerin anlaşmazlığın çözümüne olası katkıları ele alınmıştır.

Haydar Aliyev Ermenistan Cumhurbaşkanı ile baş başa görüşmelerin barış olanağı sağladığını söylese de, 27 Ekim 1999 tarihinde söz konusu ülkede yaşanan olayların barış sürecini durdurğunu belirtmiştir. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Carey Cavanaugh'tan Dağlık Karabağ anlaşmazlığının barışçıl yoldan çözümüne yardım etmesi yönündeki dilelerinin ABD Başkanı Bill Clinton'un Moskova ziyareti sırasında ona iletilmesini rica etmiştir.

Minsk Grubunun ABD'li eşbaşkanı anlaşmazlığın çözümü için söz konusu ziyaretten yararlanılmasını önceden kararlaştırdıklarını belirtmiş ve Bill Clinton'un bu sorunu hep aklında bulundurduğunu kaydetmiştir.

İşgal altındaki bölgelerin restorasyonu görüşmede ele alınan konulardan biri olmuştur. Haydar Aliyev bu konunun önceleri hiç masaya yatırılmadığını ve onun şimdi ortaya çıkmasının barış umutlarını pekiştirdiğini söylemiştir. Cumhurbaşkanı onarım çalışmalarında Avrupa Birliği'nin etkinlik sergilediğini vurgulamıştır.

Carey Cavanauhg'un belirttiği üzere, Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ anlaşmazlığı Bill Clinton'un Haziran 2000'de Rusya ziyareti sırasında Başkan Vladimir Putin'le yaptığı görüşmede ele alınmıştır. Başkan Clinton Rusya Devlet Duması'ndaki konuşmasında Rusya Devlet Başkanı ile beraber Dağlık Karabağ anlaşmazlığının çözümüne yardım etme sorumluluğunu üstlendiklerini duyurmuştur.

Minsk Grubu'nda Cavanaugh'un eşbaşkanlık görevini yürüttüğü dönemde, özellikle 2001 yılında cumhurbaşkanlarının görüşmeleri daha düzenli olarak yapılmıştır. Aynı aşamada Azerbaycan ve Ermenistan liderleri 3 kez bir araya gelerek doğrudan görüşmeler yapmışlar.

Nihayet, 3-7 Nisan 2001 tarihleri arasında yapılan Key-West görüşmelerinin son anda başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Carey Cavanaugh da dahil olmak üzere Minsk Grubu eşbaşkanlarının yeni çabaları pratik bir sonuç sağlamadı. Mayıs-Haziran 2001'de onların savaş bölgelerini doğrudan ziyaretler, bunun ardından Malta'da yapılan görüşmeler sonucu barış sürecinde başlangıç aşamasına geri dönüldü. Aynı yılın sonunda ise Carey Cavanaugh'un yerine ABD'nin eski Moldova Büyükelçisi Rudolf Perina Minsk Grubu'nun eşbaşkanı olarak atandı.

Haydar Aliyev 9 Mayıs 2000'de Cavanaugh ile ile yaptığı görüşmesinde Key-West'e kadar sürdürülen barış sürecinin başarısızılıkla sonuçlanmasının temel nedenini açıklamıştır. O, Ermenistan Parlamentosu'nda yaşanan kanlı baskın olaylarına değinmiştir: "Geçen sene Ekim ayında Ermenistan'da sizin de bildiğiniz şu malum olayların yaşanması sonucu barış süreci durdu. Ben birkaç defa bunu size aktardım, Davos'taki görüşmemiz sırasında, Şubat ayında Washington'da Başkan Bill Clinton ile, Bayan Albright ile, diğer kişilerle - orada siz de vardınız,- devletinizin diğer yetkili kişileriyle yaptığım tüm görüşmelerde ben Azerbaycan'ın tutumunu net ortaya koydum".

Tarihi vesika 29 Mart 2006 yılında düzenlenmiştir