Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in, Çırak – 1 platformunda çalışmaların başlanması, petrolün çıkarılması vesilesiyle düzenlenen törende yaptığı konuşma - 12 Kasım 1997


scotch egg
scotch egg
scotch egg
scotch egg
scotch egg
scotch egg
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb

Bugün burada gördüğüm Çırak platformu beni ve sanırım burada toplanan herkesi çok etkiledi. Biz üç yıl süren yoğun çalışmanın güzel sonuçlarını görüyoruz. Azerbaycan petrolcüleri, 50 yıl öncesinde Hazar Denizi`nde platformlar kurararak petrol çıkarmaya başlamışlar. Çırak petrol yatağındaki platformu da bir zamanlar Azerbaycan petrolcüleri yaptılar. Ancak üç yıl önce, Asrın Anlaşması imzalandıktan sonra biz konsorsiyuma katılan şirketlerle beraber bu platformu onardık ve o, bugünkü modern yapıya kavuştu. 

Bugün ben çok gurur duyuyorum. Hazar`ın ortasına, açık denize böylesine güzel bir platform yapıldı ve bu, denizden petrol çıkarılması alanında dünyanın en yüksek standartlarına uygun bir platformudur. Bu platformu kuran ve yapan herkese, burada çalışanların hepsine, burada toplanan, birçok farklı ülkeden gelen uzmanlara - mühendislere, teknisyenlere, işçilere, herkese teşekkür ediyor ve Çırak-1 platformunda çalışmalara başlanması ve petrolün çıkarılması dolayısıyla hepinizi yürekten kutluyorum.

Biz büyük bir çalışmanın temelini attık. Hem Asrın Anlaşması etrafında toplanan şirketlerin kurduğu konsorsiyumun faaliyetleri, hem imzalanan diğer anlaşmaların uygulanması sonucunda Hazar Denizi`nde benzer bir çok güzel platformun kurulacağından, Hazar`ın petrol ve doğalgaz rezervlerinin dünya ekonomisine büyük katkıda bulunacağından kuşku yoktur.

Bugün bizim ülkemizde bayram günüdür, - bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti`nin ilk demokratik Anayasasının kabulünün ikinci yıldönümüdür. Bugün, ayrıca eski bir petrol ülkesi olan Azerbaycan petrol endüstrisinin gelişiminde yeni bir aşamaya girildiği gündür. Bu iki bayram birbirine karıştı. Ne var ki bunlar birbiriyle çık bağlantılı bayramlardır. Sizleri bu bayramlar vesilesiyle kutlar ve yabancı ülkelerden zahmetlere katlanıp Çırak-1 platformuna gelen misafirlerimize teşekkür ederim. Hepinize mutluluklar ve gönenç dilerim.

Hayırlı uğurlu olsun! Başarıların devamını dilerim! Teşekkürler.

Terry Adams: Sayın Cumhurbaşkanı, bugün Sizi burada, aramızda görmekten büyük şeref duyuyoruz. Bu gün çalışmalarımızın doruk noktasını oluşturmaktadır. Belki biliyorsunuzdur, ben toplum önünde yaptığım konuşmalarda hep Sayın Churchill`den alıntılara yer veririm. Sayın Churchill`in işte tam da bugünün önemine binaen çok güzel bir sözü vardır. Churchill İkinci Dünya Savaşı`nda ilk zaferden sonra şunları söyledi: «Bu, bir son değildir, hatta sonun başlangıcı bile değildir, olsa olsa başlangıcın sonudur.»

Sayın Cumhurbaşkanı, bu hatıra levhasının açılışını yapmanızı rica ediyorum.

Haydar Aliyev: Ben sizin söylediklerinize ve Sayın Churchill`in sözlerine katılıyorum ve hatıra levhasını memnuniyetle açıyorum.

Hatıra levhasına yazılanlar:

Ekselansları Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in, erken petrolün çıkarılması nedeniyle Çırak-1 platformuna resmi ziyaretinin anısına hatıra. 12 Kasım 1997

Çeviri «Haydar Aliyev: Bağımsızlığımız ebedidir» (( konuşmalar, nutuklar, bildiriler, söyleşiler, mektuplar, seslenişler, kararlar) - 13.cilt, Azerneşr, Bakü - 2004, sayfa178 – 180 ) kitabından yapılmıştır

Kısa inceleme yazısı

PETROL STRATEJİSİ