‎"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in "SOS Kinderdorf ‎İnternational" Uluslararası Örgütü Başkanı Helmut Kutin'in başkanlık ettiği heyetle yaptığı ‎görüşmeden" (27 Haziran 2001 yılı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı) belgesine ilişkin tarihi vesika‎


Azerbaycan Cumhuriyeti kimsesiz çocuklar için uygun yaşam koşullarının sağlanması amacıyla hizmet veren uluslararası insani örgüt - "SOS Kinderdorf İnternational" ile işbirliğine 1997 senesinde başlamıştır. O dönemde işbirliği ile ilgili anlaşma imzalanmıştır.

Bir sene sonra,1998 yılında Azerbaycan Hükümeti SOS Çocuk Köyü'nün inşası için Başkent Bakü'de arazi tahsis etmiştir. Eylül 2000'de köyün inşası sona ermiştir ve kimsesiz çocuklar oraya taşınmışlar. Çocuk Köyü'nün açılış törenine Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev de katılmıştır.

Azerbaycan ile "SOS Kinderdorf İnternational" Örgütü arasında işbirliğinin yaygınlaştırılması amacıyla örgütün başkanı Helmut Kutin başkanlığındaki heyet Haziran 2001'de Azerbaycan'ı ziyaret etmiştir. 27 Haziran 2001'de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in heyetle bir görüşmesi olmuştur.

Haydar Aliyev "SOS Kinderdorf İnternational" heyetine tüm dünyada ve Azerbaycan'da yaptıkları çalışmanın - kimsesiz ve korunmaya muhtaç çocuklara yardım edilmesinin asil ve çok hayırlı bir girişim olduğunu söylemiştir. O, Azerbaycan'da yapılmış SOS Kinder - Çocuk Köyü'nün ülke için insani açıdan büyük önem taşıyan bir gelişme olduğunu belirtmiş ve ileride bu tür tesislerin açılmasının önemli olduğunu kaydetmiştir.

Haziran 2001'de Bakü'de inşa edilmiş "SOS Kinder-Çocuk Köyü"nün alanı genişletilmiştir. Aynı dönemde Köyün yanı sıra SOS Çocuk Yuvası da inşa edilmiştir.

İkinci SOS Çocuk Köyü'nün inşasına Ağustos 2004'de Gence'de başlanmıştır. Onun açılış töreni Aralık 2005'de yapılmıştır.

Şu anda Azerbaycan'da iki SOS Çocuk Köyü, bir SOS Çocuk Yuvası ve SOS Sosyal Merkezi faaliyette bulunmaktadır.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev 27 Haziran 2001 yılında "SOS Kinderdorf İnternational" uluslararası örgütünün başkanı Helmut Kutin'in başkanlığındaki heyetle görüşmesinde onların uluslararası alanda önemli bir çalışma yaptıklarını birkez daha vurgulamıştır.

Tarihi vesika 4 Temmuz 2006 yılında düzenlenmiştir