‎"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in BDT üyesi ülkelerin Devlet ‎Başkanları Konseyi’nin toplantısında yaptığı konuşma" (2 Nisan 1999 yılı, Moskova) belgesi ‎ile ilgili tarihi vesika


2 Nisan 1999 tarihinde Moskova'da BDT ülkeleri Devlet Başkanları Konseyi'nin kapalı toplantısı yapılmıştır. Toplantıya örgüt üyesi ülkelerin devlet başkanları, keza Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev katılmıştır.

Daha sonra Kremlin'in Yekaterina Salonu'nda BDT Ülkeleri Devlet Başkanları Konseyi'nin geniş kapsamlı toplantısı yapılmıştır. Toplantıda serbest ticaret bölgesinin oluşturulması ile ilgili 15 Nisan 1994 tarihli sözleşmede değişikliklerin ve ek düzenlenmelerin yapılmasına ilişkin protökol, BDT ülkeleri devlet başkanlarının BDT'nin gelişmesinin temel doğrultuları ile ilgili bildirisi, BDT organlarının yapısının geliştirilmesine ve reformlarına yönelik karar, BDT Dışişleri Bakanları Konseyi tüzüğüne ilişkin karar, BDT Devlet Başkanları Konseyi ve Hükümet Başkanları Konseyi kararlarının gerçekleştirme mekanizmasına ilişkin karar, 1941-1945 yıllarında İkinci Dünya Savaşında zaferin 55. yıldönümünün kutlanması ile ilgili ön çalışmalar, BDT üyesi ülkelerin suçlarla mücadelede işbirliğinin ana noktaları ve bazı diğer konularda geniş kapsamlı müzakereler yapılmıştır.

Devlet Başkanları Konseyi'nin toplantısında keza örgütsel konular ele alınmış, toplantının sonuçlarına göre BDT'nin gelişmesinin temel doğrultuları ile ilgili bildiri kabul edilmiştir. Bildiride "BDT çerçevesinde kalıcı barış, güvenlik ve demokrasi ortamında, özellikle ekonomi alanında eşit ortaklığın ve işbirliğinin gelişmesine yeni ivme kazandırmanın gerekliliği" vurgulanmıştır. Belgede BDT'nin faaliyetinin ileride geliştirilmesinin başlıca yönlerinden birinin çök yönlü ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesi olduğu belirtilmiştir. Bildirini düzenleyenler topluluk üyesi devletlerin topraklarında bulunan askeri ihtilafların BM ve AGİT mekanizmaları ve olanaklarından yararlanarak kısa sürede barışçıl yoldan çözümlenmesinden yana olduklarını onaylamışlar. BDT ülkelerinin belgeyi imzalayan üst yöneticileri, onların BDT devletlerinde istikrar ve demokrasi, bunun yanı sıra bu devletlerin güvenliği açısından tehlike oluşturan organize suçlarla, terörle ve uyuşturucu ticareti ile mücadelede çabaların güçlendirilmesinden yana olduklarını beyan etmişler.

Geniş kapsamlı toplantıda Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in bildirisi yayımlanmıştır. Bildiride BDT üyesi devletlerin topraklarında bulunan çözüme kavuşturulmamış askeri anlaşmazlıkların birçok dallarda verimli işbrliğinin ve karşılıklı ilişkilerin önüne geçtiği vurgulanmıştır.

Tarihi vesika 9 Mart 2005 yılında düzenlenmiştir