Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in Statoil Şirketi Başkanı Harald Norvik ile görüşmesinde yaptığı konuşma - 25 Nisan 1996, Stavanger


Sayın Harald Norvik!

Ben temsilcisi olduğum Azerbaycan Cumhuriyeti için ve bizzat benim için söylemiş olduğunuz güzel kelimelerden dolayı size yürekten teşekkür ederim. Şunu belirtmekten çok büyük memnunlık duymaktayım, Azerbaycan bağımsızlığını kazandığında ülkemizde iş yapmaya gelen ilk yabancı şirketlerden biri işte Statoil olmuştur ve biz bunu çok takdir ediyoruz. Ben Statoil`un Asrın Mukavelesine katılımının memnunlukla altını çizmek istiyorum ve bu şirketin başka alanlarda da ülkemizle ilişkileri pekiştireceğinden ve yabancı yatırımcıların cumhuriyetimize girişini teşvik etmek için çabalarını da artıracağından eminim.

Norveç-Azerbaycan ekonomik ilişkilerinin yoğunlaştırılmasının her iki taraf için büyük önemi vardır. Özellikle de, Statoil`un kullandığı en ileri araç ve teknolojilerin cumhuriyetimizde de kullanımı çok önemlidir. Statoil`in bütün alanlarda genç bağımsız cumhuriyetimize etkin yardımlarda bulunması, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ile ilgili konularda Azerbaycan`ın haklı davasının geniş tanıtımına ilgiyi artırması, Ermenistan`ın saldırısına uğramış Azerbaycan`ın adil tutumunun dünya kamuoyunun dikkatine sunulması yönünde çabalarını güçlendirmesi de iyi olurdu.

Biz Hazar`ın Azerbaycan sektöründe bulunan öteki yatakların da ortak işletilmesine Statoil`un katılımını isteriz. Şunu birkez daha ifade ederim ki, biz ülkemizde yatırım yapan her şirketle ilişkileri daha da sıkılaştırmak istiyoruz ve işbirliğinin genişletilmesi için ülkemizde çok fazla olanaklar mevcuttur.

Ben aynı zamanda Statoil`un ve British Petroleum`un cumhuriyetimize laboratuvar hediye etme isteğini de memnunlukla karşılıyorum ve şükranlarımı sunuyorum.

Kısa inceleme yazısı

PETROL STRATEJİSİ