Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush ile görüşmesinin ardından Beyaz Ev’in önünde gazetcilerin sorularına cevabı - Washington, 9 Nisan 2001


Soru: Sayın Cumhurbaşkanı, George Bush ile görüşmeniz nasıl geçti?

Cevap: Görüşme çok iyi geçti. Ben çok memnun kaldım. Biz öncelikle Amerika Birleşik Devletleri ile Azerbaycan arasındaki ikili ilişkiler üzerine konularda görüş alışverişi yaptık. İlişkilerimizin stratejik işbirliği niteliği taşıdığını ve işbirliğimizin aynı şekilde de süreceğini birkez daha teyit ettik. Biz ayrıca  Hazar Havzası enerji rezervlerinin kullanımı konularını görüştük. Amerika Birleşik Devletleri’nin, eski Sovyetler Birliği üyesi olan şimdiki bağımsız devletlere yaptığı aynı yardımın Azerbaycan’a da yapılmasına engel oluşturan adaletsiz 907.maddeyi, Kongrenin kararını da tabiatıyla ele aldık. Fakat başlıca konu, kuşkusuz, Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ silahlı ihtilafıdır ve biz bu konuyu daha detaylı olarak masaya yatırdık. AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı olan ABD’nin, keza diğer eşbaşkanların bu doğrultuda çalışmalarını yoğunlaştıracağını umuyoruz.

Soru: Sayın Cumhurbaşkanı, Key-West temasları ve George Bush ile görüşmenizden sonra Azerbaycan ile Ermenistan barışa ne kadar yaklaşmış oldular?

Cevap: Bunu ölçmek için henüz zamanım olmadı.

Bilgi notu

DEMEÇLER